46’da Kuzey Afrika’da Pompeius’un başsız kalan ordusunu, M.Ö. 45’de İspanya’da Pompeius’un iki oğlunu yenilgiye uğratmıştı. Bu başarılarından sonra Sezar, Roma İmparatorluğu’nda bütün yetkinin tek sahibi oldu. Hükümdar unvanından başka haleflerine de geçmek şartıyla imparator unvanını aldı, diktatörlüğü 10 yıl için uzatıldı. Quirinus Tapınağı’na heykeli dikildi, Temmuz ayına onun adından ötürü Julius adı verildi.

Ptolemaios’un mabeyincisi Pothinus tarafından kendisine hediye olarak takdim edilen Pompey’in kesik başına ağlamıştı. Her halükârda, Ptolemaik güçler MÖ 47 yılında yapılan Nil Savaşı ile sezarcasino tarafından yenildiler ve hemen ardından Sezar’dan Caesarion adlı bir çocuğu olduğundan şüphelenilen Kleopatra, tahta çıkarıldı. Sezar ve Kleopatra İskenderiye iç savaşı sırasında elde ettikleri zaferi MÖ 47 yılı baharında Nil  üzerinde düzenledikleri bir zafer alayı ile kutladılar. Kraliyet kayığına eşlik eden 400 gemi, Sezar’a Mısır Firavunlarının sahip olduğu ihtişamı yansıtmayı amaçlıyordu.

ArtemisDükkanJulius SezarHeykeli 25 Cm

Edward o zamanlar sevgilisi fakat sonrasında karısı olan Mrs. Wallis Simpson ile 1920’li yıllarda San Diego’da tanışır. İşte sezar salatanın doğuş hikayesi de tam olarak burada başladı. Hatta bunun üzerine Romalı birliklerini kullanarak Galya kabilelerini fethetti.

En ünlü eserleri arasında halası Julia’nın cenaze konuşması ve Anticato adında, Cato’un şöhretini karalamak ve Cicero’nun Cato abidesine cevap vermek için yazılmış, bir belge sayılabilir. Maalesef eserlerinin ve konuşmalarının çoğu günümüze ulaşmamıştır. Plutarch ve Suetonius’un bu olayları tasvir ediş şekilleri aşağı yukarı aynıdır ancak Dio, Sezar’ın heykeline çelenk ya da diadem takmak isyeyenlerin tribünler tarafından hapse atıldıklarını yazar. Ayrıca Sezar’a “rex” diye bağırılması olayının Alban Tepesinde gerçekleştiğini ve bağıran grubun yine tribünler tarafından hapse atıldığını yazar.

Yükselişi önlenemez bir şekilde devam eden Sezar, en sonunda MÖ 44 yılında kendini ‘ömür boyu’ diktatör ilan etti.

Dünya Savaşından sonra ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etmiştir. Gençliğinde Absans nöbeti geçirmiş olması da bir diğer olasılıktır. Aile tarihine bakıldığında ataları ve soyundan gelenler arasında da aynı hastalık gözlenir. Sezar’ın sara nöbetlerinden ilk bahseden kişi onun ölümünden sonra doğmuş bir biyografi yazarı olan Suetonius’tur. Ancak epilepsi hastası olduğu tezi bazı tarihçiler tarafından reddedilmiş ve Sezar’ın zaman zaman sara ile aynı nöbet belirtilerini veren hipoglisemi’den muzdarip olduğu iddia edilmiştir.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 50’de sabit tuttu

Sezar’ın amcası Marius, popularis hizbine mensupken rakibi Lucius Cornelius Sulla bir optimas idi. Hem Marius hem de Sulla Sosyal Savaş sırasında sivrilmişler, her ikisinin de Mithridates’e karşı yapılan seferi komuta etmek istemesine rağmen şans başlangıçta Sulla’ya gülmüştü. Ancak Sulla ordunun komutasını ele almak için şehir dışına çıktığında bir tribün tarafından geçirilen yasa ile komuta Marius’a tevdi edildi. Sulla’nın tepkisi ordusuyla Roma’ya dönmek ve komutanlığını ilan ederek Marius’u sürgüne göndermeyi denemek oldu ancak o sefere çıktığında Marius çoktan geçici bir ordunun başına geçmişti. Marius ve müttefiki Lucius Cornelius Cinna şehri ele geçirdi, Sulla “halk düşmanı” ilan edildi ve Marius’un birliklerinin Sulla’nın destekçilerinden intikamı kanlı oldu. Marius MÖ 86 yılının başlarında öldü ancak hizip etkin bir güç olarak kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir